Programme

Session details

Papers and Notes Work in progress Demos Panel Social

Daily programme

To manage the different time zones we have chosen to split conference sessions into broadcast and live sessions:

  • Broadcast sessions will consist pre-recorded paper sessions. They will take place either on the morning of the day (for participants in Europe and Asia) or the day before (for US participants)
  • Live sessions will consist of interactive sessions including Q&A on the paper presentations. They will be concentrated to accommodate European and US attendance.

To plan your participation, print out the Summary Programme for the main conference days!

Paper access

We are pleased to share the table of contents for the Proceedings of the Interaction Design and Conference. Accessing conference articles through this link will provide you with open access.

Wed. 17/6
Thu. 18/6
Fri. 19/6
Sun. 21/6
Mon. 22/6
Tue. 23/6
Wed. 24/6
Wed. 17/6

Doctoral consortium (invite-only event)

Time: 15:00-20:00 BST

Group A

  • Designing An Augmented Reality Learning Environment For Visuospatial Thinking In Geometry
    Pratiti Sarkar
  • Cyber Security Education for Children through Gamification: Research Plan and Perspectives
    Farzana Quayyum
  • Capturing Engagement in Early Science Learning: Triangulating Observational and Psychophysiological measures
    Alexia Revueltas
  • Combining computational and science practices in k-12 education
    Fernandez, Cassia

Group B

  • Better Together: Designing for Child-Robot Collaboration
    Deanna Kocher
  • Exploring Child-Robot Interaction Ecology in the Development of Computational Thinking
    Ewelina Bakala
  • Digital Childcare: Need Of The HourFor International Student Mothers
    Neelma Bhatti
  • Using Conversational Agents to Foster Young Children's Science Learning from Screen Media
    Ying Xu
Thu. 18/6

Given the virtual format of the conference, workshops and courses will have their own start-end times. Please consult the organisers for scheduling questions.

Workshops

Courses

Fri. 19/6

Given the virtual format of the conference, workshops and courses will have their own start-end times. Please consult the organisers for scheduling questions.

Workshops

Courses

Sun. 21/6

Conference day 1 - Broadcast and live sessions

PDT EDT BST Tokyo Sydney  
 
Broadcast Session (3 hrs)
09:00 12:00 17:00 01:00 02:00
Mon. 22/6

Conference day 1/2 - Broadcast and live sessions

PDT EDT BST Tokyo Sydney  
 
Broadcast Session (3 hrs)
01:00 04:00 09:00 17:00 18:00
 
Main Conference Programme - Day 1
06:00 09:00 14:00 22:00 23:00 Welcome
06:15 09:15 14:15 22:15 23:15 Chaired by Sharon Chu and Michail Giannakos
Paper QA session "Learning about computational concepts and data"
06:45 09:45 14:45 22:45 23:45 Chaired by Jenny Vafeiadou and Veronica Cucuiat
Coffee break and Social Session: "Lockdown Life"
Parallel sessions:
  1. Researching during a pandemic/in lockdown (Chair: Jenny Vafeiadou)
  2. Oops, the balance tipped: role of technology in home-schooling and university teaching 🤷 (Chair: Veronica Cucuiat)
07:15 10:15 15:15 23:15 00:15 Chaired by Alissa Antle and Chris Frauenberger
Paper QA session "Diversity and ethics"
07:45 10:45 15:45 23:45 00:45 Chaired by Emeline Brulé
Coffee break and WiP papers "Children with special needs"
08:15 11:15 16:15 00:15 01:15 Chaired by Ana Paiva and Juan Pablo Hourcade
Paper QA session "Conversation agents and robots"
08:45 11:45 16:45 00:45 01:45 Tony Belpaeme Keynote
09:30 12:30 17:30 01:30 02:30 Close of the day
 
Broadcast Session (1 hr 41 min)
14:00 17:00 22:00 06:00 07:00
Tue. 23/6

Conference day 2/3 - Broadcast and live sessions

PDT EDT BST Tokyo Sydney  
 
Broadcast Session (1 hr 41 min)
01:00 04:00 09:00 17:00 18:00
 
Main Conference Programme - Day 2
06:00 09:00 14:00 22:00 23:00 Welcome
06:15 09:15 14:15 22:15 23:15 Chaired by Michael Horn and Sara Price
Paper QA session "Science and sustainability"
06:45 09:45 14:45 22:45 23:45 Chaired by Laura Benton
Coffee break and Social Session: "Career Chat: Experiences from the Field"
07:15 10:15 15:15 23:15 00:15 Chaired by Alexis Lauricella and Netta Iivari
Paper QA session "Literacy and language"
07:45 10:45 15:45 23:45 00:45 Chaired by Patrícia Alves Oliveira
Coffee and WiP papers "Ed-Tech and STEAM Learning"
08:15 11:15 16:15 00:15 01:15 Chaired by Monica Landoni and Wolmet Barendregt 
Research competition
08:35 11:35 16:35 00:35 01:35 Emer Beamer Keynote
09:20 12:20 17:20 01:20 02:20 Chaired by Alison Clark-Wilson, Manolis Mavrikis, Javier Gomez Escribano, Ylva Hård af Segerstad
Industry and Demo event
  • Session opening (10 min): Manolis Mavrikis, Javier Gomez Escribano, Alison Clark-Wilson, and Ylva Hård af Segerstad
  • Google Inc. Demo (10 min): Min Moon “Finding high-quality apps for kids on Google Play” 
  • Coffee Break and Transition to Track Rooms (10 min)
  • Parallel tracks (90 min)
    • Track 1 (Chaired by Javier Gomez Escribano)
      • Storytelling and Informal Learning I:
      • Storytelling and Informal Learning II
      • VR/AR and Mixed Reality (beyond learning)
    • Track 2 (Chaired by Manolis Mavrikis and Alison Clark-Wilson)
      • STEM in early years
      • Interactive websites and apps for maths
      • Hands-on STEM
    • Track 3 (Chaired by Ylva Hård af Segerstad)
      • Apps and Games for Language Learning and Literacy I
      • Apps and Games for Language Learning and Literacy II
      • VR/AR and Mixed Reality for Learning
  • Session closing (10 min): Manolis Mavrikis, Javier Gomez Escribano, Alison Clark-Wilson, and Ylva Hård af Segerstad
11:30 14:30 19:30 03:30 04:30 Close of the day
 
Broadcast Session (2 hr 3 min)
14:00 17:00 22:00 06:00 07:00 Broadcast session (2 hr 3 min)
Wed. 24/6

Conference day 3 - Broadcast and live sessions

PDT EDT BST Tokyo Sydney  
 
Broadcast Session (2 hr 3 min)
01:00 04:00 09:00 17:00 18:00
 
Main Conference Programme - Day 3
06:00 09:00 14:00 22:00 23:00 Welcome
06:15 09:15 14:15 22:15 23:15 Chaired by Jerry Alan Fails and Daniel Bowen Fitton
Paper QA session "Wellbeing and health"
06:45 09:45 14:45 22:45 23:45 Chaired by Minna Nygren
Coffee break and Social Session: "Connecting Industry and Academia: Experiences from the Field"
07:15 10:15 15:15 23:15 00:15 Chaired by Sara Price
Panel "VR and children: opportunities and critiques"
08:00 11:00 16:00 00:00 01:00 Chaired by Maarten Van Mechelen
Coffee and WiP papers "Designing with and for children"
08:30 11:30 16:30 00:30 01:30 Chaired by Janet Read and Jason Yip
Paper QA session "Designing for learning and engagement"
09:00 12:00 17:00 01:00 02:00 Chaired by Sara Kalantari
Coffee break and Social Session: "Kids Corner"
09:30 12:30 17:30 01:30 02:30 Participation 2030 and Beyond (a pandemic)
Allison Druin and Chris Frauenberger
10:00 13:00 18:00 02:00 03:00 IDC 2020 awards
10:15 13:15 18:15 02:15 03:15 Closing ceremony
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial